"Ενεργοί καλλιεργητές στον σχολικό κήπο"

Τριήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ»

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δραπετσώνας & Τροιζήνας ? Μεθάνων στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ» το οποίο υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο ? Ε.Κ.Τ.) και εθνικών πόρων σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Δ/νσεων Α/θμιας και Β/θμιας Γ? Αθήνας, Α/θμιας Δυτικής Αττικής και Α/θμιας Α? Αθήνας, προγραμματίζει να υλοποιήσει τριήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο για 70 εκπαιδευτικούς των παραπάνω Διευθύνσεων Εκπαίδευσης με θέμα: «Ενεργοί καλλιεργητές στον σχολικό κήπο». Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί στις 13-15 Δεκεμβρίου 2013 στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ και στον κήπο Διομήδους.

Το σεμινάριο στοχεύει στην υποστήριξη εκπαιδευτικών οι οποίοι ήδη υλοποιούν ή προτίθενται να υλοποιήσουν προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα τους σχολικούς κήπους. Το σεμινάριο θα εστιάσει: α) στην παιδαγωγική τεκμηρίωση του σχολικού κήπου, β) στη διασύνδεση του σχολικού κήπου με πρακτικές αστικής γεωργίας γ) στην υποστήριξη των εκπαιδευτικών που προτίθενται να υλοποιήσουν σχετικό πρόγραμμα με πρακτικές εφαρμογές.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί τις δύο πρώτες ημέρες (13-14/12/2013) στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Δραπετσώνας (με χρήση των αιθουσών και του κήπου), ενώ την τρίτη ημέρα (15/12/2013) οι δραστηριότητες θα διεξαχθούν στον Κήπο Διομήδους (Ιερά Οδός 403 ? Χαϊδάρι). Η μεταφορά προς το Βοτανικό Κήπο θα γίνει με λεωφορείο του ΚΠΕ.

Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης σε όλους τους συμμετέχοντες. Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στους Υπεύθυνους ΠΕ των οικείων Διευθύνσεων έως τις 20 Νοεμβρίου 2013.

Η Πράξη υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο ? Ε.Κ.Τ.)  και από εθνικούς πόρους.

Η Υπεύθυνη του ΚΠΕ Δραπετσώνας

Κατερίνα Μπαζίγου

• Κατεβάστε τον κατάλογο συμμετεχόντων εκπαιδευτικών.

Εργαστήρια

Εισηγήσεις

• Σ. Βασιλοπούλου & Π. Τσιμάκη: "Οικιακή κομποστοποίηση" ή "Λιπασματοποίηση". (Εισήγηση)
  • Ε. Βαλλιανάτου: Προτεινόμενα φυτά για το σχολικό περιβάλλον. (Εισήγηση)