banner-2mart-2011.jpg

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ
ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ

«Ανακυκλώσιμα υλικά στα οικιακά μας απορρίμματα
Διαδικασία ανακύκλωσης κουτιών αλουμινίου»

2 Μαρτίου 2011

Το Σεμινάριο απευθύνεται σε ενήλικες από όλες τις κοινωνικές ομάδες (άνεργους, μετανάστες, συνταξιούχους, φοιτητές, υπαλλήλους, κ.ά.), σε εξωραϊστικούς και πολιτιστικούς συλλόγους, καθώς και σε συλλόγους γονέων και κηδεμόνων των σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, κά.

Στόχος του ανωτέρω σεμιναρίου είναι η καλύτερη ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών στην Ανακύκλωση, στα οφέλη της και ιδιαίτερα στο θέμα των ανακυκλώσιμων υλικών που περιέχονται στα οικιακά μας απορρίμματα. Δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στη μελέτη πεδίουκαι τα εργαστήρια βιωματικού χαρακτήρα, όπου οι ενήλικες δραστηριοποιούνται σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος, προβληματίζονται για το ρόλο τους στις καθημερινές πρακτικές σε σχέση με την κατανάλωση και ευαισθητοποιούνται σε ζητήματα δικαιοσύνης στην κατανομή των φυσικών πόρων του πλανήτη!

Επίσης, γίνεται αναφορά στις μεθόδους που υπάρχουν για τη διαχείριση των οικιακών απορριμμάτων τόσο στη χώραμας όσο και σε άλλες χώρες της Ε.Ε, καθώς και στην ιδιαίτερη διαδικασία που ακολουθείται στην Ελλάδα για την ανακύκλωση αλουμινίου. Προβλέπεται ξενάγηση στο Κέντρο Ανακύκλωσης Κουτιών Αλουμινίου(εταιρεία ΕΛΒΑΛ) που εδρεύει στο Μαρούσι, και ενημέρωση μέσα από εισηγήσεις-παρουσιάσεις καθώς και προβολή ειδικού «βίντεο».

9:00-9:30 π.μ. : Προσέλευση ? Εγγραφές
9:30-9:50 π.μ. : «Μαθαίνοντας δια βίου : μια εναλλακτική σχέση με τη γνώση», από τη Δρ. Τριανταφύλλου Σταυρούλα, αναπλ. υπευθύνου του ΚΠΕ Δραπετσώνας
9:50-10:15 π.μ. : «Μέθοδοι διαχείρισης των αστικών απορριμμάτων ? Παραδοσιακές και Εναλλακτικές», από τη Βασιλοπούλου Σμαράγδα, υπεύθυνη του ΚΠΕ Δραπετσώνας

10:15-11:00 π.μ. : Μελέτη Πεδίου (Ερευνώντας τα απορρίμματά μας στο σπίτι και τη γειτονιά)
11:00-11:45 π.μ. : Βιωματικό εργαστήριο : «Αντλώντας από τη δεξαμενή των Φυσικών πόρων : Προστατεύουμε ή εξαντλούμε τη Φύση;»

11:45- 12:00 μ.μ. : Διάλειμμα-Καφές
12:00-12:30 μ.μ. : Αναχώρηση για το Κέντρο Ανακύκλωσης κουτιών αλουμινίου στο Μαρούσι

12:30-13:00 μ.μ. : Ξενάγηση στους χώρους του Κέντρου Ανακύκλωσης κουτιών Αλουμινίου από την κ. Λεβέντη Αικ., περιβαλλοντολόγο, υπεύθυνη για την ενημέρωση σχολείων και πολιτών
13:00-13:10 μ.μ. : Προβολή ενημερωτικής ταινίας με θέμα: «Ανακύκλωση κουτιών αλουμινίου»
13:10-13:30 μ.μ. : Παρουσίαση με θέμα: «Η διαδικασία ανακύκλωσης αλουμινίου-μέθοδοι και οφέλη» από τον κ. Σκιαδά Παναγ., μηχανικό Περιβ/ντος, Δ/ντή Περιβ/ντος ΒΙΟΧΑΛΚΟ

13:30-14:00 μ.μ. : Παρουσίαση με θέμα : «Ενημερωτικά-Εκπαιδευτικά προγράμματα για την ανακύκλωση αλουμινίου στο πλαίσιο της Εταιρικής Υπευθυνότητας του Κέντρου Ανακύκλωσης Κουτιών αλουμινίου της ΕΛΒΑΛ ΑΕ» από την κ. Παπαδογιάννη Εριέττα, υπεύθυνη Επικοινωνίας ΒΙΟΧΑΛΚΟ
14:00-14:30 μ.μ. : Επιστροφή στο ΚΠΕ Δραπετσώνας
14:30-15:00 μ.μ. : Μικρό γεύμα των συμμετεχόντων
15:00-15:30 μ.μ. : Αξιολόγηση-Προτάσεις των πολιτών για άλλες δράσεις-Λήξη του σεμιναρίου

Κατεβάστε το έντυπο Πρόγραμμα Π.Ε. "Διαχείρηση απορριμάτων - Ανακύκλωση"

foto-sem2mart-1.jpg

foto-sem2mart-2.jpg

foto-sem2mart-3.jpg

Οι δράσεις εντάσσονται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος

«Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού,Εκπαίδευση και Δία Βίου Μάθηση 2014-2020»,

Πράξη «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Περιβαλλοντική Εκπαίδευση»,

Υποέργο 3, Άξονας προτεραιότητας 6.