afisa-eepf.jpg

Προς
το/τη Διευθυντή/ντρια και τον/την Υπεύθυνο/η Εκπαιδευτικό
που υλοποιεί Πρόγραμμα ή Δράση Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

ΘΕΜΑ: 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Ανθρώπινες αξίες και περιβάλλον - Άλλοι πετούν άλλοι πεινούν» ? 2η Επιστολή Ανακοίνωσης

Αγαπητοί φίλοι,

Σας θυμίζουμε ότι το 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο πλησιάζει!

Τόπος ? χρόνος διεξαγωγής: Αθήνα, 3 Δεκεμβρίου 2011, Ξενοδοχείο Athens Plaza.

Μπορείτε ακόμα, να αποστείλετε στα γραφεία της Εταιρίας την εργασία σας με φαξ (210 3225285) ή με e-mail (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), ώστε να σταλούν στους ενδιαφερόμενους περισσότερες πληροφορίες.

Οι θεματικές ενότητες στις οποίες θα πρέπει να εντάσσονται οι παρουσιάσεις των σχολικών ομάδων είναι: =Ανθρώπινες αξίες, δικαιώματα παιδιών και νέων. ? Άλλοι πετούν άλλοι πεινούν - Μειώνουμε τη σπατάλη υλικών και ενέργειας. ? Είμαι διαφορετικός, έ και; ? Ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας, συνεργασία με την Τοπική Αυτοδιοίκηση και άλλους Φορείς για τα ανθρώπινα δικαιώματα, την αντιμετώπιση της φτώχειας.

Μέχρι πότε θα υποβληθούν οι εργασίες για κρίση; Μέχρι την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2011.

Επιτροπή θα αξιολογήσει τις εργασίες και θα επιλέξει τις καλύτερες με βάση το αν εμπίπτουν στις θεματικές ενότητες, την πρωτοτυπία τους, την αρτιότητα παρουσίασης. Μέχρι τις 4 Νοεμβρίου θα σταλεί στους ενδιαφερόμενους ενημέρωση για το αν εγκρίνεται ή όχι η συμμετοχή τους στο Συνέδριο.

Την ημέρα του Συνεδρίου

• Οι μαθητές θα ηγηθούν του Συνεδρίου (Προεδρεία και παρουσιάσεις εργασιών).
  • 1-2 εκπαιδευτικοί και 1-5 μαθητές θα εκπροσωπήσουν την κάθε σχολική ομάδα.
  • Εκπαιδευτικοί και μαθητές θα συμμετάσχουν σε βιωματικά εργαστήρια.
  • Πώς θα παρουσιαστούν οι εργασίες: Με προφορική ανακοίνωση, με ψηφιακή παρουσίαση (Power Point), με δρώμενο ή με μορφή αναρτημένης ανακοίνωσης (Poster διαστάσεων 70Χ100 cm). Οι προφορικές παρουσιάσεις θα είναι 8 λεπτών. Σε περίπτωση που υπάρχει διαθέσιμος χρόνος θα παρουσιαστούν και τα Posters (3-5 λεπτά).
  • Μαθητές εκπρόσωποι των σχολικών ομάδων θα παρουσιάσουν τις εργασίες υποστηριζόμενοι όπου είναι απαραίτητο από τους εκπαιδευτικούς.
  • Οι εργασίες θα συγκεντρωθούν και θα διατεθούν στους συμμετέχοντες σε ηλεκτρονική μορφή.
  • Θα καταβληθεί προσπάθεια ώστε να καλυφθεί τμήμα των εξόδων μετακίνησης και διαμονής των εκπροσώπων.

Σημ: Σε περίπτωση που δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος για την παρουσίαση των εργασιών με τη μορφή προφορικής ανακοίνωσης ή δρώμενου, οι ενδιαφερόμενοι θα ενημερωθούν εγκαίρως για τη συμμετοχή τους με τη μορφή αναρτημένης ανακοίνωσης (Poster).

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Νίκος Πέτρου
Πρόεδρος ΔΣ
Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης
Αλέξια Νικηφοράκη
Αναπ. Γεν. Γραμματέας
Πρόεδρος ΕΣΕΠ

Οι δράσεις εντάσσονται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος

«Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού,Εκπαίδευση και Δία Βίου Μάθηση 2014-2020»,

Πράξη «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Περιβαλλοντική Εκπαίδευση»,

Υποέργο 3, Άξονας προτεραιότητας 6.